Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy preparaty oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, ponieważ tylko w ten sposób można mieć szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Zastosowanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które warto zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane Tiofanat metylowy 500 sc metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma faktycznie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej odporności lub akceptacji na newralgiczne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.